Skrachovaný Považskobystrický hutnícky podnik Colmet Slovakia, a.s., ktorý poslali začiatkom roka 2009 kvôli neuhradeným mzdám do konkurzu vlastní zamestnanci, definitívne skončí v rukách českej firmy Signum-Zinc Company, s.r.o. Veritelia Colmetu totiž definitívne odsúhlasili predaj firmy českému investorovi za 2 mil. eur. Ten ako jediný predložil ponuku na odkúpenie podniku ako celku. Vyplýva to zo zápisnice zo zasadnutia veriteľského výboru.

Česká firma predložila ponuku na odkúpenie spoločnosti za 2 mil. eur v septembri tohto roku. Veritelia Colmetu však ešte otvorili šancu potenciálnym ďalším investorom ponuku Signumu prevýšiť. Nakoniec sa žiaden ďalší záujemca o podnik ako celok neobjavil. "Ďalší záujemcovia sa zaujímali len o niektoré stroje úpadcu," konštatuje sa v zápisnici zo zasadnutia veriteľského výboru.

Ponuka českého Signumu tak bola výnimkou. Podľa portálu motejlek.com patrí Signum českému miliardárovi Františkovi Studénkovi. V roku 2008 jeho Signum evidoval zisk 247 mil. CZK, pričom celkové tržby dosiahli bezmála 1,1 mld. CZK. Signum sa podľa motejlek.com zaoberá žiarovým zinkovaním, žiarovým odstredivým zinkovaním, vyrába a montuje oceľové konštrukcie.

Akciová spoločnosť Colmet Slovakia je jedným z najstarších podnikov v regióne Považskej Bystrice. V minulosti patrila k najväčším výrobcom medených a mosadzných polotovarov na Slovensku. Do konkurzu sa dostala v minulom roku, keď nedokázala zamestnancom vyplatiť mzdy a jej dlh presiahol 13 mil. eur, kým základné imanie firmy bolo asi len 12,7 mil. eur. Ešte začiatkom minulého roka v Colmete pracovalo zhruba 160 ľudí.

 

 

Joomla templates by a4joomla